Osobní příběh každého z nás rozkrývá život jako cestu,
cestu jedinečnou a přesto zákonitou.
kteří jste navštívili či průběžně navštěvujete moje stránky. Přijměte je prosím jen jako vizitku s kontaktem a základními informacemi. Etikoterapeutická poradna stále jede naplno a osobní setkávání jsou pro mne prioritou, času pro virtuální sdílení se mi tak prostě nedostává ...
Díky za pochopení, přeji radostné a smysluplné dny.
Romana Bohačová
Transformace vědomí, věc důvěrná (aneb poznej sám sebe)
- Podrobnosti
- Vytvořeno 13. 1. 2012 16:48
„Dostaví-li se osudově požadavek sebepoznání a my se mu vzepřeme, pak tento odmítavý postoj může znamenat skutečnou smrt. Dostali jsme se do slepé uličky, z níž nás může zachránit jen sebepoznání. Nevědomí má tisíc způsobů, jak překvapivě rychle ukončit existenci, která přestala mít smysl.“ C. G. Jung.
Vítejte v zrcadlové síni. Mlha dostupného sebeklamu se pomalu rozestoupila a život nám nesmlouvavě servíruje nás samotné v úpravě, kterou zrovna nemáme v oblibě.Je to tepelně neupravené, syrové, bez oblohy a servítek, ale za to na zlatém táce. Nezbývá než se s chutí pustit do toho, co jsme si navařili.
Někdo je upřímně překvapený, jiný jen vidí, před čím záměrně odvracel zrak, další říká „nelíbí se mi to, ale přijímám…“.
Osamělost
- Podrobnosti
- Vytvořeno 4. 11. 2011 14:11
„Jen těžko se dá tento bohatý svět považovat za tak chudý, aby člověku toužícímu milovat nemohl nabídnout vhodný objekt. Svět skýtá nekonečný prostor každému. Je to spíš neschopnost milovat, která okrádá člověka o jeho možnosti. To, co nás nutí dělat si náhražku z nás samých, není vnější nedostatek objektů, ale vlastní neschopnost láskyplně pojímat cokoli, krom sebe.“
C.G. Jung
„Přes den na to nemyslím a tvářím se pohodově, ale večer přicházím do prázdného, tichého bytu, kde na mě dolehne, namísto pocitu soukromí, stesk. Je nesmírně bolestné, když nemáte komu říct, že je vám zle; ještě horší je zjištění, že není nikdo, s kým můžete sdílet svou radost …“ (Jana, 34 let)
Rapidně narůstá množství lidí, kteří zakoušejí pocity osamělosti. Přesto si osamělý člověk připadá mezi ostatními tak nějak nepatřičně a snaží se své skutečné pocity zastírat. Často vytváří iluzi vytíženosti, jak pracovní, tak volnočasové, aby si ostatní (mnohdy taktéž osamocení) lidé nevšimli, že se cítí opuštěný. Osamělost je zcela subjektivní stav a nemá nic společného se samotou, za kterou bývá zaměňována.
Osobnost a duchovní růst
- Podrobnosti
- Vytvořeno 28. 5. 2011 19:10
„Nejlepším lékem pro člověka je člověk, nejvyšším stupněm léku je Láska“ (Paracelsus)
Období, kterým procházíme je rychlé, intenzivní, plné darů, ale i nesmlouvavé ke všemu, co nestojí na pevných základech. A tak jsou mimo jiné prověřovány i ty základy, na kterých rozvíjíme a prostřednictvím kterých šíříme své duchovní poznání, tedy naše osobnost.
Předpokladem vnitřní harmonie a alespoň částečné objektivity při hodnocení druhých je míra vlastního sebepoznání. Na tomto atributu vše stojí a s ním také padá. Abych mohl v životě dojít poznání, musím také zakoušet. Tzv. únik do duchovna nic neřeší, pokud za sebou nechávám odložené to lidské, jakožto méně hodnotné či dokonce opovrženíhodné.
Jak žijeme před rokem 2012
- Podrobnosti
- Vytvořeno 18. 4. 2011 20:36
Snad téměř ke každému z nás se někdy dostaly nejrůznější informace o změnách, souvisejících s rokem 2012. Něco jsme zaslechli, případně jsme informace sami vyhledali a vytvořili si k nim jistý postoj.
Člověk nemusí být mystikem na to, aby při pohledu na způsob života současné společnosti rozeznal, že je nutná zcela zásadní změna. Je třeba postavit společnost na nových principech, jinak jeho současná podoba musí dříve či později zaniknout.
Způsob, kterým svět lidí na Zemi dnes funguje, je neudržitelný, a to zejména z hlediska stále rostoucích zásahů člověka do přírodních zákonů, které fungují i bez něj. Podrobných informací lze nalézt všude kolem plno, stačí se jim otevřít.
Jsme schopni jako lidstvo sami od sebe uskutečnit nutné změny, nebo k nim musíme být donuceni okolnostmi?