Naše zdraví v říjnu - Žaludek jako zrcadlo psychiky

podzim2l Podzim je tu v plné kráse, skví se před námi jako marnivá mondéna - tu v náladovém tónu žluté a skořicové, tu v jasném okru, podbarveném sytou zelení.Občas se nechá obdivovat v odlescích slunečních paprsků, jindy se odmítavě zahalí do šálu z mlhy.Naše pocity dokáží být stejně rozmanité jako podzimní paleta. Radost je střídána smutkem, očekávání úlevou či rozladěním. Jednou jsme stažení a odmítaví, jindy kráčíme hrdě v ústrety všemu, co k nám přichází. Neměnný na tom všem zůstává fakt, že se nacházíme na cestě od jedné emoce k druhé a míjíme-li právě střed, dokážeme zachytit okamžik prchavé harmonie a klidu.

Orgánem, kterému se budeme věnovat v měsíci říjnu, je žaludek. Žaludek funguje jako zrcadlo naší psychiky. Už jen, jak blízko má významem i formou slovo trávení k trápení. Právě žaludek podléhá v tomto období intenzivně lunárním vlivům a je tak nejvíce zatíženým orgánem. Všimněme si nejdříve jeho funkce na úrovni těla.

Žaludek je prakticky rozšířenou částí trávicí trubice, navazuje na jícen a vychází z něj dvanáctník. Je to svalový vak uložený v dutině břišní pod bránicí mezi slezinou a játry. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla. Má tvar zahnutého vaku. Funkcí žaludku je trávení, kterému napomáhá obsažený chlorovodík, před ním se musí chránit i samotný žaludek a to vrstvou hlenu, která zabraňuje tomu, aby žaludek strávil sám sebe.

Choroby žaludku jsou i v tradiční medicíně spojovány s psychickým vyladěním jedince. Mezi nejčastější patří dyspepsie, což je spíše soubor trávicích potíží, jako projev různých nemocí trávicí trubice. Zánět žaludku představuje zánětlivou odpověď žaludeční sliznice; vřed je pak defekt sliznice, kdy již zmiňovaný chlorovodík proniká na vazivo, které naleptává. Vřed se může vyskytovat všude tam, kde je přítomna kyselina chlorovodíková (jícen, žaludek, dvanáctník). Karcinom žaludku je nejčastějším zhoubným nádorem trávicího traktu.

Správnou funkci žaludku a trávení můžeme podpořit přípravky z řad gemmoterapeutik fíkovník, bazalka posvátná, FIT kolon, len či výluhů z bylin  pýr. Vynikající je extrakt z houby čagy Befungin, která pozitivně působí na narušené a podrážděné sliznice. Účinné jsou také přípravky tibetské medicíny Epam 22, Epam tobolky Na žaludek. Pokud jsme se dopustili pouze dietní chyby, tzv. se přejedli, eterický olej máty peprné napomůže rychlejšímu trávení, stejně jako žaludeční čaj či mátové žaludeční kapky.

Také už jste někdy něco „nemohli strávit“, nebo Vám to „leželo v žaludku“ či jste na cosi prostě „neměli žaludek“? Určitě ano. Opět se zde projevuje moudrost a smysluplnost každého rčení, které nám do života přichází. My ho sice slyšíme, ale málokdy mu skutečně nasloucháme.

Žaludek, potažmo trávení, plní jisté funkce na hmotné úrovni. Jednou z nich je přijímání vnějšího v podobě jídla, další funkcí je rozpoznání, co se tělu hodí a co nikoliv, no a následně tedy rozhodnutí, co tělu jako prospěšné ponechám a co vyloučím. Pokud přijmeme, že tento proces je pouze vyjádřením nehmotného procesu na úrovni duše, pak jednoznačně vypovídá o naší schopnosti zpracovávat vjemy zvenčí a rozhodnout, které preferujeme či odmítáme (stejně jako druhy potravin). Stav žaludku, potažmo trávení, vyjadřuje, jak pracujeme se svými pocity. Je proto dobré dokázat si vědomě pocity připustit, abychom je nemuseli polykat a nenutili tak trávit nehmotné na úrovni těla. Potíže se žaludkem, například v podobě vředové choroby, jsou vlastně takovým „užíráním se“ a to doslova i do písmene. Žaludeční vřed není totiž to, co pod představou vředu má skryto většina lidí - tedy nějaký útvar, který z tkáně vyrůstá. Žaludeční vřed je do tkáně vyleptán, je to místo, kde kyseliny naruší vrstvu ochranného hlenu a ten doslova začne vyžírat díru do žaludeční stěny. Zánět žaludku jako zhmotnělý, potlačený konflikt, pak vyjadřuje naši uspěchanost. Nemáme dostatek času situace opravdu „strávit a zažít“.

Není tedy dobré vše polknout a překousnout, okolnostem musíme čelit a použít vědomě svého potenciálu, v podobě vitality a směrované energie. Přeji, ať se daří každodenní situace přijímat s Láskou, ať je to především ona, která Vám prochází žaludkem.

R. Boháčová