Naše zdraví v listopadu - Onemocněni plic a jejich symbolika

otocene-plice-stromTak už se poslední listy tiše snáší k zemi a první ranní mrazíky nám na police přidaly čepice a teplé šály. Přibyla příjemná vůně jablkového závinu a ve vonných lampách hořící svíčky šíří vůni eukalyptu, máty, jedle či mateřidoušky. To aby se nám lépe dýchalo a odkašlávalo, neboť katary horních cest dýchacích a potíže s průduškami jsou častým zdravotním doprovodem podzimních plískanic.

Atmosféra podzimu nám napovídá, že je dobré rozumně hospodařit s energií. Ne nadarmo je měsíc listopad tím, ve kterém jsou nejvíce ohroženým orgánem plíce.

Dle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě plíce a tlusté střevo. Potíže s plícemi se zrcadlí i v obličeji, povětšinou prokvetlými a červenými tvářemi, popř. jejich otoky.

Podívejme se tentokrát na plíce člověka trošku jinak. Otočme je „vzhůru nohama“, přesně tak, jak vidíte na obrázku.

Hrtan je podobný kmeni stromu, na něj navazuje průdušnice, dále rozvětvující se průdušky s cca 25 větvemi, které tvoří průduškový strom – v něm se pak větví průdušinky. Tyto průdušinky ústí do plicních sklípků, kde již probíhá samotná difúze dýchacích plynů. Stejně jako stromy jsou plíce země, tak i naše plíce jsou nejen jejich funkční analogií, ale i anatomicky tvoří onen pomyslný strom. Jsme se stromy i fakticky spojeni pomocí dechu a dýchání.

Plíce jsou orgán velmi citlivý na vnější prostředí. Častá bývají zánětlivá onemocnění plic či plicních sklípků, bronchitidy, projevující se dušností nebo kašlem a vykašláváním. Při nachlazení je vhodné pití zázvorového čaje, ten pomáhá k pocení a vypuzení chladu.

Na posílení funkce plic jsou známé přírodní prostředky, jako jitrocelový nebo průduškový sirup. Mezi účinné preparáty na ochranu plicního systému patří výluhy z bylin či pupenů lichořeřišnice, habru, růže šípkové nebo přímo směsi bylin Respiro, Růže šípková-jedle-habr bylinný Průduškový čaj, Děčínská směs.

Těžším projevem dušnosti je astma, při kterém dochází k zúžení průdušek. Astma má velmi blízko k alergiím. Na astmatické potíže existují speciálně sestavené kúry z výluhů bylin a pupenů K13 nebo K13A Plíce jsou orgánem, které často postihuje i nádorové onemocnění.

Akutní nachlazení je velmi účinné pročištění afektu na rovině duševní. Neřešený konflikt na úrovni komunikace pak umožní infektu manifestovat se zánětem (zápalem) plic.

Plícemi jsem v kontaktu se svým okolím, doslova dýcháme stejný vzduch – stejný jako přátelé i domnělí nepřátelé. Probíhá zde výměna a to nejen kyslíku za kysličník uhličitý.

Plíce jsou hned po kůži, jedním z nejdůležitějších orgánů, které vypovídají o naší schopnosti komunikace a kontaktu s druhými, o toleranci, schopnosti dávat i brát. O tom, jak je náročné jisté situace skutečně „rozdýchat“, víme všichni své. Jsou obrazem toho, zda dokážeme „volně dýchat“, tedy být svobodní. Astma je typické nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma nás dusí, i když je kolem pro všechny vzduchu dost.

Dýchání je vlastně nevyhnutelný akt, který nám připomíná polaritu našeho bytí. Nádech je podmíněn výdechem, napětí střídá uvolnění. Nemůžeme se rozhodnout pouze pro výdech. Velmi často žité „pro a proti“ při dýchání nemůže být uplatněno. Je možné jen „jak jedno, tak druhé“.

Je důležité otevřít se všemu kolem nás i v nás, v Lásce a přijetí. Umět nejen nabírat, ale stejně volně a otevřeně i vydávat. Nesnažit se uchopit více, nežli je nám životem nabízeno. Tam začíná cesta k uzdravení.

Zkusme při plicních potížích vědomé posílení této oblasti psychiky pomocí afirmace:

„Láska mne otevírá životu v harmonii. Volně dýchám uprostřed svobodných bytostí. Jak přijímám tak i dávám.“

R. Boháčová