Naše zdraví v lednu - Jak na potíže močového měchýře

V silvestrovském rituálu jsme se rozloučili se starým rokem a nechali za sebou své úspěchy i prohry v očekávání nových událostí.

snehova_vlockaNový rok vítáme s nadějí, že třeba právě během těchto 365 dní dojde ke splnění našich plánů a přání. Doufáme v urovnání rodinných vztahů, dokončení studií, zplození potomků či uskutečnění postupu nebo změn v zaměstnání.

Máme v úmyslu pravidelně rozvíjet své koníčky či duchovní dimenze. Nicméně k řešení se opět hlásí i to, co jsme na letošek odložili. Je to zvláštní čas zrodu, fakticky se ještě nic neděje, ale naše myšlenky den po dni již tvoří další události.

Dny se již začínají prodlužovat, ale ještě hodnou dobu nám budou vládnout energie „severního svahu“, tedy jinové.

V měsíci lednu je nejcitlivějším orgánem močový měchýř. Močový měchýř je orgán sloužící jako rezervoár moče před jejím vypuštěním z těla. Astronom Tycho de Brahe dle pověsti zemřel u večeře s císařem, kvůli prasklému močovému měchýři. To ale není možné, neboť močový měchýř samovolně vypustí svůj obsah, překročí-li tlak moči meze naplnění. K nejčastějším obtížím toho orgánu patří především záněty, tzv. cystitidy, mnohdy a především u žen způsobené kvasinkovou infekcí (Candida albicans), močový měchýř postihují i mykózy a nádorová onemocnění.

Při první známce oslabení močového měchýře zvýšíme příjem tekutin, nejlépe čisté vody, a tak z něj „vypláchneme“ i bakterie. Zvýšená konzumace cukru či sladkých nápojů snižují schopnost bílých krvinek bojovat proti bakteriím, které proniknou močovodem do měchýře. Naopak šťáva z jednoho citronu během 15-20 minut zdvojnásobí účinek leukocytů na bakterie obsažené v močovém měchýři. Vitamín C totiž sníží PH moči a okyselí ji, to napomáhá v boji organismu s choroboplodnými zárodky.

Gemmoterapie  nabízí na posílení oslabeného orgánu hotové kúry KO1, KO1A, případně výtažky z Lichořeřišnice. Bylinou první volby při močových obtížích je však Celík zlatobýl.

Z éterických olejů si můžeme připravit masážní olej podle vlastní receptury. Na 50ml nosného oleje (mandlový, olivový apod.) přidáme 25 kapek z těchto možných éterických  olejů - rozmarýnu, šalvěje, borovice, levandule, fenyklu, cypřiše, případně eukalyptu . Denně pak provádíme masáž podbříšku, až do vymizení obtíží. Do urologického či jiného, oblíbeného, čaje lze přidat například mrazem sušené brusinky, či užívat plody brusinek v podobě doplňků výživy

 

V lednových studených dnech hrozí prochladnutí organismu, ale zdravé tělo zvládne malý diskomfort bez problémů.

Potíže s močovým měchýřem bývají velmi často chronické a jsou i indikátorem toho, jak nakládáme a vědomě vypouštíme svá přežitá témata. Doléhá na nás něco, co potřebujeme uvolnit, odložit, vyřešit.

Dle mého sledování se u osob s potížemi močového měchýřem zmíněné problémy velmi často snoubí s trvalými bolestmi v krku a opakovanými angínami. Uvolnit tlaku a řešit své záležitosti, znamená také mnohé z nich aktivně vykomunikovat.

V opačném případě je nám ponechána jen opravdu velmi omezená možnost „upustit páru“ a stáváme se lidským „Papinovým hrncem“.

Pálení při zánětu značí, jak bolestné může být pro postiženého zánětem každé uvolnění, navíc je-li dlouhodobě pod tlakem.

Často bývá onemocnění močového měchýře spojováno se schopností uplatnit se a projevit své mocenské požadavky. Jsou-li děti pod tlakem, např. rodičů či školského systému (mnohdy obého), mohou pak své nenaplněné potřeby po sebeprosazení a neuvědomovanou nespokojenost s tímto stavem, projektovat do tělesné roviny nočním pomočováním. Jedná se o „spodní pláč“ dítěte, kterému je dovoleno na prožívaný tlak reagovat jen takovýmto druhem nevědomého uvolnění.

Ponechat svému osudu minulost a to prošlé je úkolem, který vlastně symbolicky řeší mezník Nového roku.

Využijme tedy konce jednoho roku a začátku druhého k cílevědomému odevzdání toho přežitého. Jen tak svá nepotřebná témata můžeme ponechat minulosti a vytvořit prostor pro duševní rovnováhu. Odevzdejte se toku života, i přesto, že je k tomu potřeba velké dávky odvahy a důvěry. Důvěry v to, že věci se dějí ve správný čas, na správném místě a pro nás tím nejlepším možným způsobem.

Přeji Vám opravdu krásný a především „nový“ rok.

„Minulost již minula a já vědomě a uvolněně vypouštím vše přežité a zbytečné. Přítomný v každém okamžiku se otevírám novým výzvám života“

R. Boháčová