Naše zdraví v dubnu - Detoxikace jater

krokusPo dlouhé zimě si v půdě proráží cestu první krokusy a káňata radostně dávají na odiv v nízkém letu svou překrásnou kresbu křídel.
Sluneční paprsky odhalí každou zapomenutou pavučinu i matný výhled skrze okno. Pusťme se tedy i my do smýčení v bytě či domku a nezapomeňme na to nejdůležitější, na úklid v duši i vlastních tělesných útrobách.

V nadcházejícím měsíci dubnu jsou vystavena astrologickým vlivům nejvíce játra. Jsou jedním ze tří orgánů v těle, které mají na starosti detoxikaci neboli čištění organismu (jen pro zajímavost další orgány, které pečují o odvod zplodin z našeho těla, jsou ledviny a tlusté střevo).
Játra neutralizují a vylučují z těla, léčiva, alkohol, nikotin a další látky, jejichž transport zabezpečuje krev. K životně nezbytným činnostem jater dále patří udržování hladiny cukru v krvi a tvorba pro organizmus důležitých bílkovin. Regulují hospodaření s vodou a solemi, slouží také jako zásobárna železa a vitamínů.
Strava s nízkým obsahem tuků, cukrů a alkoholu je zásadní pro dlouhodobě zdravá játra.
Typologie obličeje problémy s játry prozradí hlubokými vráskami po stranách kořene nosu a na hraně s obočím a mnohdy také tukové váčky horních očních víček.
Nejznámější jsou infekční nemoci jater jakou je např. virová hepatitida. Dále pak chronický zánět (tzv. cirhóza), na kterých se podílí trvale vysoké hladiny alkoholu či omamných látek v krvi.
K jaterním potížím se řadí i onemocnění žlučníku, ale o vztahu těchto orgánů jsme blíže pojednávali v březnu.

Vzhledem k více než důležité funkci, kterou játra v organismu vykonávají, je schopnost jejich regenerace téměř zázračná, jsou schopná v nově vybudované tkáni obnovit vše potřebné. Na podporu funkce jater můžete vyzkoušet Epam Jaterní nebo Tobolky na Játra a žlučník, výborný je také čaj Jaterní a bylinné kapičky Játra nebo Ostopestřec mariánský (gemmoterapeutikum). Velkou roli sehrává zvýšený příjem vitamínu C, ten můžete doplnit užíváním Rakytníkového sirupu , popíjením Rakytníkového čaje nebo Rakytníkové šťávy, v tabletách můžeme užívat Acerolu s vitamínem C.

Očistě jater může významně pomoci půst, a to ve smyslu vícedenního (nejméně však 5 dní trvajícího) zřeknutí se jakékoli potraviny. Přijímá se pouze pramenitá voda, nejlépe s teplotou 4°C. Pozor na vodu balenou! Za prodlouženou trvanlivostí "bez chemické konzervace" se může skrývat ošetření vody "ozářením". Pak se jedná o tekutinu "mrtvou", která dobrou službu našemu organismu neudělá. Pokud je představa půstu pro nás méně přijatelná, podpořte vylučování odpadních látek z těla pitím šťávy z červené řepy, mrkve nebo citronu a zeleninovou šťávou Biotta, zvýší se tím produkce žluči, na které detoxikace taktéž závisí.

Zastavme se nyní u jater, jako projekčního orgánu některých duševních témat. Játra nejvíce oslabuje nízká schopnost přijímat změnu, vidět svět v souvislostech a komplexně. Prvky neobjektivního hodnocení sebe i okolí, nereálné přeceňování svých sil i schopností jsou mnohdy mechanismy, jak skrýt nízké sebevědomí.
Všimněte, že hepatitidou onemocní snáze lidé s horším denním režimem, deficitem spánku, kteří se vyčerpávají neúměrným fyzickým zatížením, což jsou  taktéž projevy přeceňování vlastních sil.
Játra jsou také o hledání míry. Alkoholismus, jenž je často původcem chronického zánětu jater, je mnohdy o neschopnosti udržet jisté meze. Je projevem slabosti a únikem od problémů k pasivnímu otupění tlaku, namísto aktivity při hledání řešení.

Velké množství farmaceuticky produkovaných léčiv může taktéž způsobit poškození funkce jater.
Nadužívání léků volí mnohdy lidé s nízkou mírou tolerance jakékoli psychické či fyzické zátěže, v mnoha případech jednostranně a povrchně skenující své potíže.
Existují však i jiné cesty řešení, nepřináší  sice okamžitou  úlevu, ale dovedou vás k dlouhodobějším a  často trvalým změnám. Naučíte-li  se sdílet své potíže  či  zařadíte-li do svého života čas na psychohygienu, posílíte tím zcela jistě vytrvalost i vůli.

Budeme-li  hledat hlouběji v sobě, nastavíme tím pomyslně i temná zákoutí naší duše slunečním paprskům. Provedeme tak tu nejúčinnější očistu směrem k sebepřijetí a Lásce.

Na shledanou v květnu  

PhDr. R. Boháčová,
(uveřejněno na www.naturlife.cz)